19 Ağustos 2017 Cumartesi

Motorola'dan Kendi Kendini Tamir Eden Ekran Modeli


Motorola, bir zamanlar yeni amiral gemi serisi oluşturmuştu. Bu seride de kırılmaz cam teknolojisini kullandı. ShatterShield teknolojisi, camın kırılmasını engellerken çizilmesini engelleyemiyordu. Motorola bir süre sonra 2015 yılında Turbo 2 modelini çıkardı. Bu modelde yine ShatterShield teknolojisini kullandı. 2017 yılında ise, tekrar kullanarak ve aynı hatayı yaparak ekranın çizilmeye dayanıksız olduğu unuttu. Ekranın kırılmaması için plastik bir cam koruyucu kullandı. Plastik, daha çok esnek ve çizilmeye yatkın olduğu için telefona dokununca dahi ekran çiziliyordu. Bu son olay karşısında, yeni bir model oluşturmaya karar verdiler.


LG’den İlham Aldılar


LG G Flex modelinde bir zamanlar, arka kapak tamirini kendi yapan bir özellik vardı. Motorola da bu özellikten ilham alarak kendi kendini yenileyen bir cam teknolojisi uygulamayı düşündü. Bu özellikte ekran kırılmaya oldukça dirençli fakat çizilme durumunda ise kendi kendini tamir edebiliyor.

Tamir Sürecinde Telefon İle Temas Kesilmeli

Ekran çizildiği zaman, kullanıcı telefon ile temasını kesmek zorundadır. Çünkü, telefondaki temel moleküller ısı ile harekete geçiyor ve belli bir zaman telefon ısınıyor. Daha sonra ise çizikler ortadan kalkıyor.

Akıldaki Sorular

Telefonlar artık oldukça ince ve esnek olduğu için çizilme gibi durumlar, çok kolay gerçekleşebiliyor. Yani, acil durumlarda telefon lazım iken kendi kendine temizleme özelliği nedeni ile telefon kullanılamayacak hale mi gelecek. Bunun için tamir edip edilmeme konusunda kullanıcıdan onay alması daha doğru olur. Telefon, kullanılmadığı anlarda kendi kendine tamirini yapabilir. Tamir aşamasında, tamiri durdur butonu olmalıdır. Telefonun sık sık kullanımını engellemesi gerekiyor. Ayrıca tamir işleminin süresi de kullanıma engel olmamalıdır. Moleküllerin ısınma süreci ve çizik kısmı telefonun algılama süreci de kısa olmalıdır.

Piyasaya Ne Zaman Çıkacak?


Piyasaya çıkma zamanı belirsiz olsa da çoğu kullanıcının dört gözle beklediği kesin. Motorola, dayanıklılık testini de video olarak paylaştı. Linkini aşağıda veriyorum. Ayrıca telefonun fiyatı da önemli şu aşamada, çoğu insanı ne 350 liralardan kurtaracak bir telefon bakalım kaç para olacak(?). Telefonun çakma cam ekranına 350 lira verdiğimi hatırlıyorum. Umarım yeni model, gerçekten de işe yarar😊.


  • https://www.youtube.com/watch?v=A2l7sXhT540

CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...