15 Ağustos 2017 Salı

Genetiği Değiştirilen Karıncalar

Karıncalar, koloniler halinde yaşamaları ve aralarında anlaşılamayan biyolojik ilişki nedeni ile hep bilim adamları tarafından ilgi odağı olmuştur. Bu nedenle sosyal davranışlarını araştırma için yeni projeler oluşturuldu. Amaç ise karınca kolonileri arasındaki kokunun önemini belirlemektir. Bu çalışma için yakın zamanda ün kazanan CRISP/R teknolojisi kullanıldı.  CRISP/R teknolojisi ile karıncalar koku geni olan orco geni kaldırıldı. Bu genin olmayışı ise karıncalarda asosyalliğe neden olduğu görüldü. Yani karıncalar, orco geni olmadan, koku alamıyorlar. Koku alamadıkları için ise iletişim kuramıyorlar. Ekipler, bu çalışmayı Hindistan'ın meşhur sıçrayan karıncaları üzerinde gerçekleştirdiler bu deneyi. Bu karıncalar, işçi iken kraliçe arıya dönüşebilirler. Kraliçe arı öldükten sonra savaşa girerler ve kraliçe olmak için savaşırlar. Genetikçiler, işçi karıncaların genomunu manipüle ettiler ve onları sahte kraliçe yaptılar. Yumurtlayarak genlerini yaymalarını sağladılar. Kraliçe ve işçi arılarda da beyin bölgesinde değişiklikler olduğu gözlemlenmiş.

Araştırmayı yapan Desplan ve ekibi şöyle diyor: Desplan, “Karıncalar oldukça karmaşık bir sosyal organizasyon biçimine sahiptirler. Aynı zamanda da küçük bir genoma sahip, basit böceklerdir. Dahası, hemen hemen tüm davranışları Allah vergisidir. Bu nedenle de bu davranışlar genlerinde kodlanmıştır. Bu da sosyal davranışları kontrol eden genlere erişim sağlamamızı kolaylaştırdı” şeklinde bir açıklama yapıyor.
Yakın zamanda bu çalışmalar, yapay zekaya yön verecektir. :)

CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...