21 Ağustos 2017 Pazartesi

Endüstri 4.0 Nedir? Yeni Şehirler, Yeni robotlar


Endüstri devrimi, 1700’lü yıllarda hareket gücünün sanayide kullanılması ile başlamıştır. Bu başlangıç, birçok sanayi ürününün ortaya çıkmasını ve büyük fabrikaların oluşumunu sağlamıştır. Özellikle İngiltere ve Avrupa’da büyük bir çıkış yapmıştır.


İkinci Endüstri Devrimi
 

Burada da 1. Endüstri devrimine kimyasallar ve elektrik katıldı. Bu sayede, üretim hızlandı ve daha seri olarak çalışmalar yapıldı. Elektriğin gelmesi ile haberleşme imkanı arttı. Ticaret daha da hızlanıp daha geniş yelpazeye açıldı. Özellikle Japonya’da bu devrimin hareketleri net gözlemlendi. Birinci endüstri devrimi, tamamen buhar ile alakalıdır. Daha sonraları, buhar gücü ile ilerleme ortadan kalkmıştır.


Üçüncü Endüstri Devrimi


1800’lü yıllardan sonra elektriğin kullanımı genişledi. Bilişim teknolojisi adı verilen elektronik cihazlar ile gelişmeler sağlandı. Genetik ve biyoteknoloji alanında ilerlemeler kat edildi. Bu devrim, bilime büyük katkı sağlamıştır. Çözülemeyen birçok bilimsel sorunlar, bilimsel çözümler ile sonuçlanmıştır.

Endüstri 4.0


Bu devrim, ilk olarak Almanya’da 2011’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Buradaki temel amaç aynı anda tüm birimlerin, tüm dünyaya ulaştırılmasıdır. Yani siber olarak, daha geniş bir teknoloji ağı istenmiştir. Daha düşük enerjili ve daha düşük maliyetli işlemler ortaya çıkarılarak bu amaca ilerlemişlerdir.


Akıllı Fabrikalar, Şehirler


Endüstri 4.0 devriminde akıllı fabrika ve şehirlerin yanında akıllı robotlar en büyük sonuçtur. İlk devrimde kullanılan insan gücü yerine akıllı robotların kullanımı tercih edilmiştir. Bu sayede daha güvenilir ve daha verimli bir üretim serisi oluşturmak amaçlanmıştır. Tabi ki bu kadar avantajın yanında bazı dezavantajları da vardır. İnsan gücüne talep azalacağı için insan işsizliği ön plana çıkacaktır. Özellikle Alman markaları olan Siemens ve Bosch gibi markalarda, son modern teknoloji kullanılacağı için insan gücüne ihtiyaç duymayacaklardır. Endüstri 4.0 devrimi, halen gelişmeye devam eden bir devrimdir. Birçok soruna çözüm getireceği gibi olumsuz sonuçlar da doğuracaktır.

  •          I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaş’ının en büyük nedenlerinden biri de Sanayi Devrimidir. Ham madde ve Pazar bulma ihtiyacı, büyük sorun haline gelerek büyük bir savaşa neden olmuştur.

CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...