18 Ağustos 2017 Cuma

Coca-Cola'dan Bir Milyon Dolar Ödül!

Coca-Cola'nın içeriğindeki bileşenler sürekli tartışma konusu oldu: böcek var, alkol var gibi. Artık gündeme farklı bir açı ile giren Coca-Cola, içeriğindeki bileşeni bulana bir milyon dolar ödül vereceğini açıkladı. Coca-Cola gibi kola markalarının içeriği incelendiğinde yaklaşık 44 kaşık şeker olduğu görülmüştü. Artık şeker otu ve keşiş kullanmayacağını farklı bileşim kullanacağını söyledi.


Şeker :%10.58 W/V 

Fosforik Asit :0.544 G/L 

Kafein : 150 MG/L 

Coca-Cola Özütü  %0.015 W/V (!!!)  : Asıl sır burada gizli.
Karamel : %0.11 

Karbondioksit :7.5 G/L 

Coca-Cola özütünün ne olduğu birçok araştırmaya konu olmuştur. Çıkan sonuçlara göre de özütün içerisinde gıda katkı maddesi olarak boyalar bulunmaktadır. Bu boya ise Cochineal adındaki Meksika, Kanarya Adaları, Şili, Peru gibi ülkelerde bulunan kaktüslerin üzerinde yaşayan bir böcek türü olduğu görülmüştür. Bu böcek, kaktüse kene gibi yapışarak yaşamını devam ettiriyor. Bu böceğin dişisi ve larvalarından da özüt elde ediliyor. Bunlar araştırmaların bir sonucudur. Yani kolanın o rengi, bu böceklerin larvalarının ezilerek kaynatılması sonucu oluşuyor. Oluşan Carmine özütü ise yani kızıla yakın renk Carmine rengi olarak adlandırılıp bu böcek türünden elde ediliyor. Aynı zamanda kolanın içerisindeki asit de bu böcek tarafından sağlanıyor. Asidin adı ise Carminic Asit’tir. Coca-Cola bu araştırmaya tepkisiz kalmıştır. Aslında uğraşmak istememiştir. Ülkemizde de Antalya ilimizde bu araştırma sonucunda Coca-Cola’ya dava açılmıştır fakat sonuç yine sıfırdır. 


Bu yarışma için ise bilim adamlarını toplayacak ve onlardan aynı tadı veren, kalori içermeyen, organik olan ve aynı zamanda şeker otu ve keşiş içermeyen bir kimyasal bileşen yapmalarını isteyecek.


Bu bileşen zaten gıda endüstrisinin yıllardır istediği bir bileşen. ‘Herkül’ün başarabileceği zor görev’ olarak adlandırdığı bu projeye sadece bilim adamları katılabilecek. Birçok ülkeden bilim adamlarının başvurduğu söz konusu. Farklı bir bakış açısı ise, koskoca Coca-Cola şirketinin sermayesinden sadece bir milyon dolar vereceği. Tartışmalar sürerken, yarışmaya hazırlık süreci devam ediyor. Yeni bir Coca-Cola’ya hazırlıklı olalım 😊

CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...