12 Ağustos 2017 Cumartesi

Biyolojik Silah Tehdidi

Biyolojik Silah Nedir?


bilgiustam.com adresinden alıntıdır.
Biyolojik silah, bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmaların kullanılması ile kullanılan silahlardır. Bu kullanılan mikroorganizmalar, doğal çevre veya insan üzerinde olumsuz etkilere sahiptirler. Sadece zarar verme amaçlı kullanılırlar. Zehir ve toksik etkileri nedeni ile biyoterörizm olarak adlandırılan işlevde kullandırılırlar. Bu organizmaları ya laboratuvar ortamında in vitro olarak ya da insan ve hayvan vücudundan izole ederek sağlıyorlar.

Özellikle virüsler, kendilerini kopyalabilme özellikleri nedeniyle çok daha fazla kullanılıyor. Mesela siyasi amaçlı zarf içerisinde gönderilen bir virüs ile bir devlet başkanının ölümü bile görülmüştür.

Biyolojik silah olarak şarbon, çiçek ve botilinum gibi organizmalar daha çok silah olarak kullanılıyor. Özellikle antrax yani şarbon etkin bir mücadele sıklıkla kullanılır. 


Birinci dünya savaşında da bunun örneğine rastlandı. Fakat bu durumdan sonra mikroorganizmaların silah olarak kullanımı yasaklandı. Uluslararası sağlık örgütü, bu konu hakkında çalışmalar başlattı. Cenevre protokolü, bu kullanım hakkında bazı maddeler içermektedir. 132 ülke tarafından da onaylanmıştır. Protokolde, solunum yolu ile kullanılan silahların kullanımının engellenmesi için maddeler bulunmaktadır. 

Biyolojik Silahlar Örgütü de bu konuda önemli adımlar atmıştır. Avusturya gibi ülkeler de dahil olmak üzere 143 ülke onaylamıştır. ülkemiz de bu konudaki tüm sözleşmelere onay vermiştir.

CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...