11 Ağustos 2017 Cuma

Atom Bombasından Korunma Teknikleri

Atom Bombasından Korunmak


Atom bombasının patlama ihtimaline karşı insanların ne gibi tedbir alması gerektiğine biraz göz atalım. :)

En büyük silahlardan biri nükleer füzelerin uçlarına takılan atom bombalarıdır. Nükleer başlıklı olan bu füzeler yaklaşık 16-17 dakika içinde farklı bir kıtaya ulaşıyor. Türkiye'ye atılan bir nükleer füzenin nereye gideceği ise yaklaşık 4 dakika içinde belirleniyor. 


Patlama Anında Üç Şeye Dikkat

Patlama gerçekleştikten sonra öncelikle patlamaya dikkat edin, daha sonra ısıdan korunmaya çalışın son olarak da oluşan radyasyondan uzak durmaya çalışın.

Yapmanız Gerekenler

Patlama gerçekleştikten sonra yapmanız gereken ilk şey sığınağa sığınmaktır. Sığınakta kullanacağınız besin ise gariptr ki snickers olarak tercih edilir. Hem doyurucudur hem de az yer kaplar. Eğer bir sığınak yok ise bodrum katlara kaçabilirsiniz. Bodrum katınız da yok ise işiniz gerçekten çok zor. Camlarda uzak alanlara gitmeniz faydalı olacaktır.

Patlama Anında Olanlar
Şekil 1. Oluşan mantar bulutu

Patlama anında parlak bir ışık yayılacaktır. Bu çok parlak ışık gitmeden kesinlikle dışarıya çıkmayın. Bu ışığın kaç saniye sürdüğünü hesaplamanız gerekebilir. Hangi yönden geldiğini ise kesinlikle vücudunuz ile hissetmeye çalışmayın. Hava dalgasının içerisinde alfa, beta ve gama dalgaları bulunuyor. Vücudunuzu delip geçebilir. Şok dalgası oluşuyor buna blast deniyor. Blast ağaçları, betonları dahi sökebilir. Bu nedenle blaste dayanıklı yerleri seçmelisiniz (örn: yer altı). Son bir nokta ise yanınızda yaşamınız için su ve sabun almanız önemlidir. Patlama anında bir mantar bulutu oluşuyor (Şekil 1).CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...