23 Ağustos 2017 Çarşamba

Algo Brix İle Çocuklar Programlama ÖğreniyorArtık okulların ilanlarında, '3-5 yaş çocuklarımız programlama öğreniyor' cümleleri yer almaya başladı. Okuma yazma bile 2 yılda tamamlanırken 1 yılda programlamaya adım atılacağını söyleyen okulların kullandığı bazı oyuncaklar, bu duruma yardımcı oluyormuş.

Algo Brix Nedir?


Algo Brix, aslında legoların daha gelişmiş bir halidir. Işık ve ses uyumunun eklenmesi daha faydalı bir oyuncak olmuş. Legolar, çocuk ve büyüklerin dahi zihinlerini, el becerilerini, hayal güçlerini geliştiren bir oyun. Böyle bir oyun olması zaten her ailenin evinde olmasına neden oluyor. 

Algo Brix'in Farkı


İzlediğim videolara göre, burada önceden tasarlanmış birkaç oyuncak bulunuyor. Yol düzeneği, lunapark, pack man gibi yapılar önceden yapılmış. Çocukların önünde üzeri boş olan legolar bulunuyor. Bu legoların, üzerlerine koydukları parçalar ile ya lunapark çalışıyor ya packman avını yiyor ya da yol üzerinde arabayı hareket ettirebiliyor. 

Yanlış Tercihte Yanlış Bir Komut Oluşuyor


Eskiden lego oynarken, çocuklar yanlış bir parça koyduklarında genellikle devrilme gibi sonuçlar doğuyordu. Algo Brix oyununda, eğer önündeki lego parçalarına yanlış eklemeler yaparlarsa tamamen zıt durumlar ortaya çıkıyor. Bu da çocuğun yanlış bir şeyler yaptığını daha iyi ifade ediyor. Çocukların,legoların üzerlerine ekleyecekleri parçalar oldukça ufak ve birbirine benziyor.Nasıl Oynanır?


Oynaması oldukça düşündürücü bir oyun. Önceki önlerindeki lego parçalarına, hangi oyuncağı hareket ettireceklerini belirtmekleri gerekiyor. Mario'ya benzer baş rolde bir oyuncak var, genelde o gösteriliyor videolarda. Onu oynatmak istiyorlar ise o parçayı legoların üzerine ekliyorlar. Mario'nun ağzını açmasını istiyorlar ise doğru parçayı mario simgesinin yanına koymaları gerekiyor. Sırası ile bir kaç legoyu doldurduktan sonra ancak o Mario hareket edebiliyor. Tıpkı anime çizgi filmlerin yapıldığı gibi, her hareketi ayrı ayrı düşünmeleri gerekiyor. Packman Mario tarzında, önce ilerleyip yemeğini yemesi gerekirken eğer komutu doğru sıralamaz ise yemek yemeden ilerlemesine neden oluyor. 

Işık ve Müzik Eklentileri


Legoları hareket ettirebilmek müzik ile de sağlanabiliyor. Her parçada ayrı bir ışık ve müzik eklentileri var. Tüm parçalar birbirine duyarlı olduğu için bu müzik ve ışıktan aslında ne olacağını kesitrebilir çocuklar. Mario tipi oyuncağı oynatmak için müzik işareti olan ve ok olan parçayı doğru alana yerleştirmeleri gerekiyor. Bu sadece bir örnek, daha çok parçayı hareket ettirebilmek için daha çok komutlar gerekiyor :).

CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...