25 Ağustos 2017 Cuma

2018 Yılında Türkiye'yi Oscar Ödüllerinde Temsil Edecek Olan Film 'Ayla'

Her yıl düzenlenen 'En İyi Yabancı Film' Oscar Ödülleri, bu yılda Ekim ayında düzenlenecek. Ülkemizi temsil edecek film belli oldu. Film Kore Savaş'ında yaşanmış bir gerçekliği anlatıyor. Güney Kore gazisi Süleyman Astsubay ile onun manevi kızı Koreli Ayla'nın yaşadıklarını konu alıyor.

Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluk geçmişten beri biliniyor. Bir dönem Güney Kore ile Çin arasında büyük bir savaş vardı. Bu savaşta Güney Kore'nin yanında olmaları için Türkiye'den askerler gönderilmişti. Çoğu Türk askeri, Güney Kore için şehit ve gazi olmuştu. 

1950 yıllarında başlayan Güney Kore ve Çin Savaş'ına Türk asker Süleyman da katılmıştı. Henüz 25 yaşında olan Süleyman, savaş sırasında küçük bir Koreli kız görür. Dondurucu soğukta, büzüşmüş şekilde duran küçük kıza dayanamaz ve yanına gider. 

Küçük kızın gideceği hiçbir yeri olmadığını ve anne, babasının Çinliler tarafından öldürüldüğünü anlayınca onu bırakmaz ve sahiplenir. Süleyman, bu küçük kıza Ayla ismini verir.

Aylayı bırakmayan Süleyman Astsubay, onu Türk asker birliklerine getirir. Ayla, savaş boyunca tam 1,5 yıl Türk askeri ile kalır ve onlara alışır. Birliğe neşe getiren Aylayı Türk askerleri de çok sever. 

1,5 yıl sonra Süleyman, Türkiye'ye dönmek zorundadır. Yanına Aylayı da götürmek ister fakat Güney Kore şartları buna izin vermez. Ayla, bu sefer de manevi babasını kaybetmiştir. Süleyman, istemeyerek kızını yurda verir. 

Aradan 60 yıl geçer, Süleyman asker 85 yaşına gelmiştir. Aklında hala Ayla vardır ve Ayla'yı aramaya devam eder. Çok çaba sarfetmiş fakat hiçbir ize ulaşamamıştır. Kore Savaş'ında onlarca yetim Kore'li için bir okul açılmıştır. Adına da Ankara Okulu denilmişti. Yangın sebebi ile bu okuldaki tüm belgeler yanar, bu belgelerin içerisinde de Ayla'nın belgeleri olduğu düşünülmüş. Bu nedenle Süleyman asker ona hiç ulaşamamış.
Aradan 1 ay geçmiş ve Süleyman askere müjdeli bir haber gelmiş. Ayla'yı tanıyan bir adam onu bulabileceğini söyleyince Süleyman asker gözyaşlarına boğulmuş. Ayla ile Süleyman astsubayın buluşma hikayesi, oldukça dramatik ve gurur verici bir hikaye. 

Bu gerçek hikaye, filme uyarlanarak Oscar Ödüllerinde bizi temsil edecek :). CIA Ajanı, Trump'ın Twitter Hesabını Kapatmak İstiyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'ı oldukça aktif kullanan siyasetçilerden. Gerek Amerika gerek diğer ülkeler hakkında aklına geleni yazıyor. ...